Muhasebe Cv Örneği

  • 1.103 kez görüntülendi.
Muhasebe Cv Örneği

Yazı İçeriği

Muhasebe cv örneği,Muhasebenin ne anlama geldiğini öğrenebilmek için muhasebe tanımından bahsetmemiz gerekmektedir.Muhasebenin tanımı Firmaların parasal işlemlerini kayıt altına alan sınıflandırıp özetleyen  ve raporlayan bir bilim dalıdır diyebiliriz.

Muhasebenin daha  ayrıntılı tanımı muhasebeyi daha da iyi açıklayacaktır. Muhasebenin ayrıntılı tanımı sadece daha ayrıntılıdır.

Muhasebenin tanımı: Ticari ve ekonomik faaliyetlerde bulunan bütün kurum ve kuruluşların mali nitelikteki işlemleri kaydeden, sınıflandıran, özetleyerek rapor eden ve raporlayıp inceleyen bir bilim dalıdır.

Muhasebenin tanımını aynı zamanda “muhasebe nedir” sorusuna cevap vermektedir. Doğrusu muhasebenin ne olduğu ve ne iş yaptığını yapılan tanımdan anlayabiliriz. Muhasebedeki terimleri bilmek bizim muhasebeyi daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Muhasebe, işletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının oluşumunu, kullanılma biçimini,yapılan işlemler sonucundaki değişiklikleri  açıklayıp detayları ilgili kişi ve kurumlara ileten sistemdir diyebiliriz.

Muhasebenin görevlerini yerine getirebilmesi için belirli fonksiyonları vardır.Bunlar ise kaydetme, sınıflandırma, özetleme ve raporlama olarak sıralayabiliriz.

Kaydetme: İşletmelerin mali işlemlerinin kayıt altına alınmasıdır. Muhasebe de kayıtlar doğru tutulmadığı zaman diğer fonksiyonların önemi kalmayacaktır. Yapılan her işlem muhasebe sistemi içinde kayıt yapılmalıdır.Bu kayıtlarda belgelere dayandırılarak yapılmaktadır. Tek taraflı kayıt ve çift taraflı kayıt olmak üzere iki çeşit kayıt yöntemi vardır.

 

Sınıflandırma: Kayıt yapılan bilgilerin belirli zamanlarda guruplandırılması işlemini oluşturur.Yapılan bir çok işlemin belirli guruplarda toplanıp kolaylık sağlanmaktadır. Sınıflandırma işlemi büyük deftere yapılmaktadır.

özetleme: Sınıflandırma işlemi yapılan veriler,sonuç almada kolaylık sağlanması için özetlenmektedir.İşletmelerin dönem sonlarında çok fazla işlemi olmaktadır ve bunları incelemek zor olduğu için ve kolaylık sağlaması açısından özetleme işlemi yapılır.Muhasebede özetleme işlemi Mizan Kullanılarak yapılmaktadır.

Raporlama :Muhasebenin son ve sonuç aşamasıdır. Raporlama muhasebe sisteminin son olarak analiz ve yorum yapma aşamasıdır. Firmalar Bu raporlar sayesinde işletmelerin geleceği ile ilgili yeni karalar verebilmektedir. Raporlama aşamasında muhasebe tablolarından bilanço ve gelir tablosu kullanılmaktadır.

Muhasebe Cv Örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ