Aşçı Cv Örneği

  • 2.181 kez görüntülendi.
Aşçı Cv Örneği

Yazı İçeriği

Aşçılık Nedir? Aşçı cv örneği aşçılık, besinlerin türlü yöntemlerle yemeye hazır hale getirilmesine diyoruz. Aşçılık olarak  da tanımlanmaktadır. Aşçılığın en esas yöntemi pişirmedir. fakat “aşçılık” terimi, pişirmenin yanında kurutma, isleme, dondurma ve ya salamura benzeri başka alternatifleri de kapsar. Besinler birkaç nedenden dolayı pişirilir. Bazı besinleri çiğ yeme düşüncesinden hoşlanmayız. Bir çok yiyecekleri pişirerek yemeyi daha çok sevdiğimizden, pişirmenin besinlere iyi bir tat kazandırdığına inanırız. Ayrıca pişirildikten sonra yiyeceklerde değişim olur ve bu da bazı besinlerin yenmesini ve sindirilmesini kolaylaştırır.

Besinleri pişirmenin başka nedenleri de bulunur. Pişirilen besinler uzun zaman bozulmadan saklanabilir. örnek olarak besinlerde bulunabilecek bir takım parazit  ya da bakteriler pişirmenin etkisiyle ölür ya da etkilerini bir müddet yitirir. Ancak bunun için besin sanayinde farklı yöntemlerde kullanılmaktadır.

Aşçılık bir gerekliliktir, fakat sadece gereklilik sebebiyle yapılmamaktadır. Bir çok kişi, gerek evinde yemek pişirirken, gerek bu işi bir meslek edinmiş kişiler  yemek yaparken keyif alır. Aşçılık bilgi gerekliliğinin yanında , iyi yiyeceği seçme, hazırlama, sunma ve bunlardan tat alma da bir tür sanattır ve bu sanat gastronomi denmektedir. Daha 18. yüzyılda iskoç yazar James Boswell, canlılardan sadece insanların yemek pişirebildiğine ve iştah açıcı bir sofra kurabildiğine dikkati çekmiştir. Boswell, yediğine çeşni katan her insanın kendince aşçı olduğunu yazmıştır. Her ülkenin kendine özgü, geleneksel bir aşçılığı bulunmaktadır. O ülkede bulunan besinler, iklim, din ve görenekler bu gibi oldukça çok etmen bu geleneği oluşturmuştur. Bazı ülkelerin mutfakları daha kuvvetli geleneklerle donanmıştır. Mesela Fransız mutfağı, 17. yüzyıldan günümüze kadar doğu ve batı dünyasının mutfağını etkilemiştir. Bu yüzden aşçılık denildiğinde Fransızca terimler çok fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bir çok yemek kültürü ve aşçılık üslupları bilinir ve tanınır olmuştur.

Aşçı Cv Örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rıza dedi ki:

    Aşçılık kursunu yeni bitirdim. Bana yardımcı olmanızı bekliyorum.

BİR YORUM YAZ