İnsan Kaynakları Cv Örneği

  • 628 kez görüntülendi.
İnsan Kaynakları Cv Örneği

İnsan Kaynakları Cv Örneği

insan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?

Çağımızda gerek haberlerden gerekse de meslek çevrelerinden insan kaynaklarının ne denli mühim olduğunu duymayan kalmamıştır sanırım. bilhassa ürün ve hizmetten bir çok kişiye yapılan yatırımın daha da mühim olduğu küreselleşme sürecinde bütün firmaların dilinden düşmemekte ve bu açıdan insan kaynakları daha da çok öne çıkmaktadır. Peki, bu dillerden düşmeyen ve bu kadar önem verilen insan kaynakları nedir? Bundan bahsetmek istiyorum.

İnsan Kaynakları Nedir
Sorunun cevabının verilebilmesi için ürün ve hizmet üreten kuruluş veya daha geniş bir ifadeyle işletmelerin organizasyon yapısının bilinmesi gereklidir. Genellikle isletmeler bir mal ve hizmeti üretebilmek, pazarlayabilmek ve de o yapının organizasyonu için farklı birimlerden oluşmaktadır. işte bu birimlerden birisi de insan kaynakları departmanı olup gerçekte bütün bölümleri ilgilendiren ve bu bölümlerde yer alan personelin organizasyonunu gerçekleştiren bir birimdir. Bu bağlamda insan Kaynakları Nedir sorusunu tanımlarsak, kısaca bir örgütte yani işletmede gereken insan kaynağının sağlanması ki buna işe alım süreçleri de dahildir, bu kaynağın eksikliklerinin giderilmesi için zamanı geldiğinde eğitimi, organizasyondaki yerinin ve görevlerinin planlanması, örgütlenmesi ve yönetilmesi için politikaların belirlenmesini yerine getiren çok yönlü bir disiplindir.

İnsan Kaynaklarının Görevleri Nelerdir ?
insan Kaynakları uzmanları sosyal platformlardan meslek ve kariyer sitelerinden işçi taraması yapar ve işe yerleştirir. insan kaynakları dediğimizde aklımıza ilk gelen ve en çok dikkat çeken görevlerden birisi budur. ayrıca bununla beraber çalışan ilişkileri, bordrolama ve özlük işleri, performans değerlendirme ve eğitim ve bu gibi görevleri de bulunmaktadır.

insan Kaynakları yöneticileri şirketin hedefleri doğrultusunda işe alım planlaması, insan kaynaklarını ilgilendiren planlamalar yaparak şirketin misyon ve vizyonuna uyan faaliyetler yürütür.

Bilmemiz gereken önemli bir konuda insan kaynakları uzmanları sadece işe alım yapmaz, ayrıca insan kaynaklarının gelişen işletme bilimi ve değişen meslek süreçlerine müsait görevleri bulunmaktadır.

Bir insan kaynakları uzmanının günlük işleri nelerdir:

çalışanların ve işe alınacak personelin meslek tanımlarını belirlemek için ilgili departman yöneticileriyle ve ya daha küçük işletmelerde işverenle görüşmeler yapmak,
başvuru yapan adayların eğitim durumlarını, deneyimlerini ve farklı niteliklerini incelemek,
işe alınacak personelin referans kontrollerini ve referans aramalarını gerçekleştirmek,
işe alınacak insanların başvurusu kabul edilmeyenleri işe alım sürecinden sonra bilgilendirmek,
Raporlama yapmak.
İnsan Kaynakları Yöneticisinin Görevleri Nedir?
şirketin hedeflerine yönelik planlama yapmak iş gücünü geliştirecek çalışmalar yürütmek,
şirketin üst, orta, alt yönetimiyle çalışanların arasında ki sorunları çözmek,
şirketin istihdam politikasını evrensel ilkelere ve o ülkenin iş kanunlarına uygun ilerlemesi için düzenlemeler yapmak,
Mobbing ve benzeri psikolojik tacizin önlenmesi için eğitim ve etkinlikler düzenlemek ve yöneticileri bu konu hakkında bilgilendirmek,
işe alma ve işten çıkarma süreçlerini denetlemek, onaylamak ve gerektiğinde ret etmek,
şirketin disiplin cezaları ve disiplin prosedürlerinin işlemesini sağlamaktır.

İnsan Kaynakları Cv Örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ