DOLAR: 8.70 TL
EURO: 10.3 TL

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır

3.681 kez görüntülendi

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır,bir iş görüşmesi, ilk izlenim oluşturmada en çok kullanılan ve en korkutucu yollardan biridir. Bununla birlikte, kimlik bilgileriniz sizinkinden daha iyi olanlar için bile farklı bir avantaj sağlayabilecek bir işverenin iyi tarafında bulunma fırsatınız dır. İş görüşmesine hazırlanmak için bu önerileri uygulayın.

Şirket profilini ve geçmişini araştırın. Gelecekteki hedeflerine ve planlarına bakarak başlayın. Buna Görüşme yaparak akılda tutulursanız uzun vadeli iyi bir yatırım gibi görünürsünüz. Ayrıca endüstri, organizasyon ve başvurmak istediğiniz konum hakkında derinlemesine konuşmaya hazır olmalısınız.

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır ?

Görüşme başlamadan önce görüşmecinin adını ve iş pozisyonunu öğrenin. Öğrenmek için şirketi armanız gerekebilir.

Mevcut çalışanlarla konuşun. Ofis ortamını hissetmek için girişimde bulunun. Şirkette çalışanlardan mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.

Şirket hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olun. İstihdam geçmişinizi veya niteliklerinizi değiştiremezsiniz, ancak şirket hakkında son derecede bilgili olmak için diğer her başvuru sahibinden daha fazla çalışabilirsiniz. Mümkün olduğunca çok bilgi toplamak için şirketin web sitesini, yıllık raporunu ve gazete ve iş dergisi makalelerini kullanın.

Görüşmecinize soracak soruları düşünün. Görüşme sırasında aktif katılım, işe olan ilgi düzeyiniz hakkında iyi bir izlenim bırakır.

Mülakata katılan kişilere soru sormak ve heyecanınızı yansıtmak. Kendisinin konumu ve geçmişini veya şirketle ne kadar uzun süre kaldığını sorgulayın.

Görüşme sırasında tartışılan konularla ilgili olarak soru sormak. Her ne kadar “Kesinlikle!” yada “Tabii şey” ile ne kadar yetkin olduğunuzu göstermek için kendinize cazip gelseniz de, aslında bu sizin dinlemiyormuşunuz gibi görünmenizi sağlayacaktır. Net olmayan sorularda daha fazla ayrıntı isteyerek dikkat ettiğinizi gösterin.

Bir arkadaşınızla çalışın. Aynı zamanda bir Görüşme için hazırlanan bir arkadaşınız varsa, birlikte hazırlanmayı düşünün. Bu sadece hazırlığınızı yapılandırmanın bir yolunu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yanıt verme, anekdot anlatımı yapma ve uygun terminolojiyi kullanma konusunda rahat olmanıza da yardımcı olacaktır. Anlatım yaparken özlü, eksiksiz cevaplar verin ve görüşmeci (ler) ile göz teması kurun. Çok yavaş veya çok hızlı konuşmadığınızdan ve cevaplarınızın güvenle belirtildiğinden emin olun.

Bir arkadaşınızdan geri bildirim alın. Geri bildirimlerinin işareti olmadığını düşünüyorsanız bile, dikkate alınması gereken bir şey var: Başka insanlara nasıl göründüğümüzü her zaman bilemeyiz ve gerçek mülakatçı aynı endişeleri paylaşabilir.

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır ?

İş kıyafeti. Herhangi bir iş yerinde gardropunuz profesyonelliğinizin bir işaretidir ve bazen yetkinlik seviyenizi ölçmek için kullanılır. İş arkadaşlarınız ve müşterileriniz size baktığında, hemen sizinle çalışmaktan memnuniyet duymaları gerekir. Görünüşüne bakmadığınız için kendinizi işinizden çıkarmak kolaydır. Bir kural olarak, görüşme için işin kendisi için elbise giymelisiniz. Ancak, iş olağan dışı bir şekilde rahat ise, iş kıyafetleri içinde görünmek isteyebilirsiniz, ancak resmi olmanız her zaman daha iyidir. Hem erkekler hem de kadınlar, profesyonel bir izlenim bırakan bastırılmış renkleri (siyah,lacivert) seçmelidir. Elbiselerinizin tüysüz ve buruşuk olmamasına dikkat edin. Parfüm den, tıraştan sonra veya kokulu losyon kullanmaktan kaçının (fakat deodorant kullanın).

İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır ?

Kadınlar için. Profesyonel giyinme, desensiz çorap, kapalı ayak parmağı ayakkabı ve ince makyajın yanı sıra, akıllı bir diz boyu etek ve takımını koyu renkte giymek demektir.

Erkekler i için ise beyaz bir gömlek, koyu renkli takım elbise ve kravat ve koyu renkli ayakkabılar seçin.

Oraya tam olarak nasıl gidebileceğinizi bildiğinizden emin olun, ve arabayla giderseniz, nereye park edersiniz, böylece planlanan görüşme saatinden 15 ila 20 dakika önce gelebilirsiniz. Görüşmeden önce günün erken saatinde yatın, böylece gün boyu dinlenmiş ve sağlıklı görünürsünüz.Görüşmeci sizinle herhangi bir noktayı gözden geçirmek istiyor olabilir özgeçmiş ve referansların ek bir kopyasını getirin.

İş Görüşmesine Hazırlanma

Görüşme sabah ise, sağlıklı bir kahvaltı yapmayı unutmayın. Bu sadece boş bir öneri değil. Antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri ve fıstık ve tohumlar gibi E vitamini bakımından zengin bir kahvaltı, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve sizi daha zinde hissettirir.

Görüşme sırasında herkese nezaket gösterin. Bu, resepsiyon görevlisi ile görüşmecinin kendisi arasındaki herkes anlamına gelir. İşe alım sürecinde kimin girdiğini asla bilemezsiniz ve yalnızca bir kez ilk kez izlenim verebilirsiniz.

Göz göze geldiğiniz herkese bakın ve gülümseyin.Bu insanlarda dikkat uyandıracak ve gülümseyerek samimiyetinizi gösterecektir.

Açıkça konuşun ve “lütfen” ve “teşekkür ederim” deyin.Nezaketli olduğunuzun izlenimini verin.

Dürüst olun.

İşleri basit ve kısa tutun. Kendiniz hakkında konuşmak çok zor olabilir, çok kibirli ya da görkemli görünmek istemiyorsanız.Bildiğiniz şeyleri kısa ve tatlı tutun.

Yanıtlarınızı, 30-90 saniyelik bölümlerle konuşacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Daha azı varsa, nitelendirilmemiş gibi görünüyorsunuzdur; Artık, görüşmeci muhtemelen söylediklerinle ilgilenmemektedir.

Eski işvereninizi eleştirmeyin. Geçmiş tecrübelerinizden söz ederken, eski çalışma yerleri hakkında nazik olun. Deneyiminiz hakkında dürüst olun .

Mümkünse gerçekten sevimli biri olarak çıkmaya çalışın.Görüşmecinin duygusal yönü sevmeyle ve sana inanmakla ilgilidir. İşverenler her zaman iş için en nitelikli adayları değil, en çok sevdikleri adayı işe alırlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. sinem dedi ki:

    İş gorusmesine hazırlanma için çok faydalı tavsiye olunur

  2. emine dedi ki:

    cv hazırlamama yardımcı olabilir misiniz

Yorum Yaz

Yukarı Çık Copyright © 2021 Hazır Cv Örnekleri - Tüm hakları saklıdır.