Mülakat

  • 551 kez görüntülendi.
Mülakat

Mülakat Nedir ?
Mülakat işe alınacak kişilerin seçiminin yapılmasının sağlanması amacıyla tek tek ve yüz yüze görüşme yapmak demektir. İş görüşmesi yapmak ve beklenmedik sorularla karşılaşmaktan rahatsızlık hissedebilirsiniz. Yada yeni insanlarla tanışmak ve onları etkilemek zorunda kalma kaygısı canınızı sıkabilir. Bununla birlikte, mülakat teknikleri öğrenebileceğiniz bir beceridir. Doğru bilgiler ve tekniklerle değerinizi potansiyel işverenlerle görüşmelerde etkili bir şekilde sunabilirsiniz. İstediğiniz işe başlayarak mutluluğu ve başarıyı yakalayabilirsiniz.

Mülakat Teknikleri

Araştırmanızı bazı iş türlerine ve işveren türlerine odaklandığınızı varsayalım. Her ikisinin de tercih edilen bir listesini geliştirdiniz. Aradınız araştırma yürüttünüz, sorularınızı derlediniz ve yardım için bilgilerinizi devreye soktunuz.
Ardından, web aramalarınızdan ve ağınızdan yönlendirmeler yoluyla iş ilanları açılır. Bazıları yakın görünüyor, ancak diğerleri pek uymuyor. Size yabancı gibi görünen veya yabancı olduğunuz alanlarda veya sektörlerde olan işleri hızlı bir şekilde atlarsınız. Odaklanmaya ve yalnızca arama kriterlerinizle tam olarak eşleşen pozisyonlara başvurmaya karar verdiniz.
Ancak iş aramanın sınırlandırılması olanaklarını kısıtlar. Çok fazla filtre ve gereksinim yarattığınızda, fırsatları kolayca göz ardı edebilirsiniz. Bu tür bir pazarda oraya çıkmanız ve aktif olarak fırsatlar ortaya çıkarmanız gerekir. Yüzeysel ve dar ölçütlere dayalı görüşme fırsatlarını göz ardı etmeyin.

Hangi iş görüşmesinin ne zaman şaşırtıcı bir karşılaşmaya, başka bir iş imkanına referansta bulunacağına veya benzersiz deneyiminize ve yeteneklerine uyacak şekilde tamamen yeni bir pozisyona geleceğini asla bilemezsiniz.

Mümkün olduğunca mülakat yapmalısınız:

Uygulamaya ihtiyacınız var. Bazılarınız uzun bir süre görüşmesi yapmadı. Hikayenizi hassaslaştırmanız ve iletişim becerilerinizi geliştirmeniz ve uygulama yapmanız gerekir. Bu mümkün olduğunca mülakat yapmanız anlamına gelir.

Görüşme yapmak, iş aramanızı daraltacaktır. Oraya çıkarak görüşme yaparak, yeni trendler, konumlar ve fırsatlar hakkında bilgi edineceksiniz, perspektifiniz değişecek ve daha önce farkında olmadığınız yeni yolları göreceksiniz.

Mülakat yaparak bir yandan tavsiye almazı sağlarken, diğer yandan iş alanınızla ilgili yeni insanlarla tanışırsınız.
İş görüşmeleri, beklenmedik fırsatlara neden olabilir. İş görüşmeleri yeteneklerinizi olumlu anlamda etkileyecektir. İşverenler iyi insanlar yerleştirmek istiyor ve sizi firma dışındaki fırsatlara yönlendirebilir.

Yaşamlarımızın diğer insanlarınkiyle hemen hemen aynı olduğunu, ortalama ve sıkıcı olduklarını düşünmeye eğilimliyiz. Sonuç olarak, birçok kişi kendi hayatını iyi anlatamaz. Hayatınızın gelişme şekli; Öğrendiğin şeyler; Başarılarınız, başarısızlıklarınız ve hayalleriniz, bunlar sizin için benzersizdir ve fark ettiğinizden çok daha ilginçtir. Düşünülen hedeflerinizi paylaşmak, güçlü bir görüşme tekniği olabilir.

Hedefleriniz insanlara nerede olduğunuzu ve nereye ulaşacağınızı anlamalarına yardımcı olan şeydir. Öyleyse, özellikle görüşme de hedeflerinizi iyi anlatmayı öğrenin. Hedeflerinizi bir araya getirmek çok iş ve uygulama gerektirir.

Mülakata Nasıl Hazırlanılır

Kişisel Farkındalığınızı Arttırın

Hayatınızın bölümlerini kapsamlı bir şekilde inceleyin. Kendinizi şekillendiren önemli olayları, anıları ve dönüm noktalarını düşünün. Duygularınız, beklentileriniz ve hayal kırıklıklarınız ile öğrendikleriniz, başarılarınız ve deneyimleriniz hakkında notlar alın. Bölümlerinizi zaman aralıklarına veya işlere göre düzenleyin.

Unutulmaz anlarınıza odaklanın. İnsanlar sizinle bu anı yaşayacak canlı boyutlara sahip olması gerekir. Kendinize bir takım sorular sorarak ,bugün burada olduğun yere nasıl geldin? Neden bazı seçimler yaptın, Kariyer hayatın boyunca sana kim yardım etti? O halde seni neden motive etti? Kariyer hedefleriniz değişti mi, değişti ise neden değişti? Yeni projeler seven biri misiniz? Sorularına cevap aramalısınız.
Bunu geliştirdikten sonra, bir sonraki adım, bunu söylemek için pratik yapmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ