Özgeçmiş Örnekleri

  • 1.556 kez görüntülendi.
Özgeçmiş Örnekleri

Yazı İçeriği

Özgeçmiş Örnekleri

Yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi vurgulamak için doğru cv  örneği seçmek önemlidir. Hangi cv örneğinin sizin için iyi bir araç olacağını öğrenmek işi kazanmanız için çok iyi bir araçtır.

Bir çok kişi cv oluştururken dikkat etmeden özensiz bir şekilde hazırlar ve bunu başvuracağı her firma ve kuruma gönderir.

Ancak başvuracağınız işin özelliklerine ve niteliklerine bakılmadan gönderilen bir cv nin  başarısız olma ihtimali çok yüksektir.

İyi görünümlü bir öz geçmiş yazmak can sıkıcı olabilir. Bu yüzden size faydalı olacak önerileri sıralamak istiyoruz.

Hazırlayacağınız cv nin okunabilir olması çok önemlidir.

Özgeçmişinizin dikkat çekici ve iyi bir özellikte olması için tasarımına, yazı tipine ve yazı boyutuna dikkat etmenizi öneriyoruz. İyi bir cv örneği seçip yerleşimine dikkat ederek hazırlamalısınız.

Eğer deneyiminiz yoksa hazırlayacağınız cv nin bir tarafını kullanmak akıllıca bir çözüm olabilir. Bir çok kişi okuldan sonra iş arayışına başlamış veya deneyimsiz olabilir.

Cv lerin okunma ve incelenmesi süresi günümüzde oldukça kısadır. İşe alım uzmanları cv nini incelenme süresinin çok kısa olduğunu belirtmektedirler.

Bu nedenle cv nizin iki sayfadan uzun olmamasına dikkat edin. Ancak akademik cv’ler de olabilir.

Cv nizin daha iyi görünmesini sağlamak için önemli özelliklerin yanına madde işaretleri ekleyebilirsiniz.

Cv yazarken genel olarak kullanılan yazı karakterlerini ve okunabilir formatları seçmenizi tavsiye ederiz. Times New Roman’ın, Calibri veya Arial gibi formatlar mantıklı seçimlerdir.

Özgeçmişin üstündeki adınız, özgeçmişinizin geri kalanından daha büyük bir yazı tipi boyutunda olabilir. Cv’nizin bölümlerini ayıran başlıklar için benzer bir yazı tipi boyutu kullanın. Karamsar kalırsanız daha büyük bir yazı tipi boyutu kullanmak yerine sadece alt başlıkları kalın yazı fontunda kullanın.

Cv’nizin metin kısmı için çok küçük boyut kullanmayın. Yaklaşık 11 punto olan bir yazı tipi boyutu yeterince iyi küçük bir boyuttur.

Çoğu özgeçmiş, kişisel bilgilerinizle başlar ve takiben, iş tecrübelerinizi, başvurduğunuz pozisyon ile ne kadar alakalı olduklarına göre listelemek önemlidir. Bu sizin için işe yaramazsa, çalışma geçmişinizi ters kronolojik sıraya göre yazmanız genellikle en mantıklı olandır.

İlgili iş deneyiminiz den sonra, eğitim geçmişinizle ilgili bir bölüm eklemek iyi bir fikirdir. Bu, en ilgili mesleki kursları ve eğitimlerinizi içermelidir ve yalnızca üniversite, lise ve diğer bilgilerine geçilmelidir.

Özgeçmiş Örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ